AKRAPOVIC EVOLUTION LINE CARBON FULL EXHAUST SYSTEM FOR KAWASAKI NINJA ZX-10R / ZX-10RR PART # S-K10E9-ZC
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC EVOLUTION LINE CARBON FULL EXHAUST SYSTEM FOR KAWASAKI NINJA ZX-10R / ZX-10RR PART # S-K10E9-ZC
from
Save
-20%
€2,824.20
€3,494.25
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-K10E9-ZC
- Weight: 25.00kg
- SKU: (EURO- 2978)
- ISBN: (Old Price)3186
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Evolution Line Carbon Full Exhaust System |
| Compatibility | Kawasaki Ninja ZX-10R / ZX-10RR |
| Part Number | S-K10E9-ZC |
| Power | +12.1 kW at 6700 rpm |
| Weight | -5.4 kg |
| Torque | +14.2 Nm at 6700 rpm |
| Description | Full system constructed from high-grade lightweight titanium alloy, provides significant power increase and improved torque delivery. Weight reduced by over 5 kg. Hand-crafted carbon-fiber hexagonal muffler with carbon-fiber endcap. Power increase of over 16 HP (12.1 kW) and unique sporty sound. Optional carbon-fiber muffler bracket available. ECU remapping required. Specially developed mapping from Dynojet recommended for optimal performance, throttle response, and durability. |
| Fitment |
- Kawasaki Ninja ZX-10R: 2016-2020 - Kawasaki Ninja ZX-10RR: 2017-2020 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Kawasaki Ninja ZX-10R 2016 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.