AKRAPOVIC SLIP-ON LINE CARBON EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # S-K9SO3-HZC
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC SLIP-ON LINE CARBON EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # S-K9SO3-HZC
from
Save
-20%
€915.50
€1,119.13
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-K9SO3-HZC
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 905)
- ISBN: (Old Price)905
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Slip-On Line Carbon Exhaust |
| Compatibility | Kawasaki Z900 |
| Part Number | S-K9SO3-HZC |
| Power | +2.3 kW at 9750 rpm |
| Weight | -2.8 kg |
| Torque | +1.7 Nm at 8100 rpm |
| Description | Beautifully designed exhaust with a more compact shape to fit with the bike’s naked and sporty appearance. Constructed using hand-crafted carbon fibre parts and finished with an end-cap in the same perfectly finished race-proven material. Power and torque increases throughout the range with a weight savings over the stock system, enhancing performance. EC/ECE type approved for legality. Easy-to-follow plug-and-play instructions with no remapping required, making it a simple upgrade for the Z900. |
| Fitment | Kawasaki Z900: 2017-2019 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Kawasaki Z900 2017 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.