AKRAPOVIC SLIP-ON LINE CARBON FOR YAMAHA YZF-R1 2015-2016 PART # S-Y10SO13-HHX2C
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC SLIP-ON LINE CARBON FOR YAMAHA YZF-R1 2015-2016 PART # S-Y10SO13-HHX2C
from
Save
-20%
€1,326.80
€1,633.25
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-Y10SO13-HHX2C
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 1362)
- ISBN: (Old Price)1514
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product | Akrapovic Slip-On Line Carbon For Yamaha YZF-R1 2015-2016 |
| Part No. | S-Y10SO13-HHX2C |
| Power | +1.1 kW at 13700 rpm |
| Torque | +0.8 Nm at 10600 rpm |
| Weight | -0.2 kg |
| Features | - The all-new Slip-On Line exhaust from Akrapovič for the Yamaha R1 features the (r)evolutionary new-shape muffler design. |
| - Developed from a concept, it’s manufactured with the highest-quality carbon fibre and incorporates titanium parts to make it lighter than stock. | |
| - The Slip-On Line is the first step in motorcycle tuning. | |
| - The Slip-On Line exhaust from Akrapovič will change the look and feel of the machine, while offering a great exclusivity. | |
| - Exhaust can also be mounted on YZF-R1M model. | |
| Fitment | Yamaha YZF-R1 2015-2016 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 10-12 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Yamaha YZF-R1 2015 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.