AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM EXHAUST FOR SUZUKI GSX-R 1000 PART # S-S10SO13-CUBT
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM EXHAUST FOR SUZUKI GSX-R 1000 PART # S-S10SO13-CUBT
from
Save
-20%
€898.40
€1,097.75
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-S10SO13-CUBT
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 886)
- ISBN: (Old Price)948
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Slip-On Line Titanium Exhaust |
| Compatibility | Suzuki GSX-R1000 2017-2020 |
| Part Number | S-S10SO13-CUBT |
| Power | +1.8 kW at 13100 rpm |
| Weight | -2.3 kg |
| Torque | +2.1 Nm at 9000 rpm |
| Description | Constructed from high-grade ultra-lightweight titanium, this system provides an over 70% weight savings compared to the stock muffler. It is small and sporty, with a Grand Prix–inspired design, delivering increases in power and torque throughout the rpm curve. The stunning sound gives a real sense of racing and total exhilaration. The simple plug-and-play installation means there is no need for remapping. It is designed for track use and markets where EC/ECE type approval is not required. There are optional headers for improved torque and power in mid and high rev range. If used with optional headers, remapping is needed. |
| Fitment | Suzuki GSX-R1000 2017-2020 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Suzuki GSX-R1000 2017 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.