AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM FOR BMW S 1000 XR 2015-2016 PART # S-B10SO4-HZDFT
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM FOR BMW S 1000 XR 2015-2016 PART # S-B10SO4-HZDFT
from
Save
-20%
€1,395.20
€1,718.75
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-B10SO4-HZDFT
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 1438)
- ISBN: (Old Price)1540
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Description | Akrapovic Slip-On Line Titanium exhaust system for BMW S 1000 XR 2015-2016 (Part # S-B10SO4-HZDFT). Represents the first step in tuning, offering a balance between price and performance. Enhances power, reduces weight, improves performance, and provides Akrapovic sound. |
| Power | +0.6 kW at 10100 rpm |
| Torque | +0.8 Nm at 7450 rpm |
| Weight | -1.4 kg |
| Features | - Changes bike's nature by adding power, removing weight, delivering improved performance, and providing Akrapovic sound. - Newly-designed exhaust muffler shaped to fit seamlessly with the bike’s lines. - Outer sleeve made of titanium, complemented by carbon-fibre heat-shield and end cap. |
| Fitment | BMW S 1000 XR 2015-2016 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | BMW S 1000 XR 2015 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.