AKRAPOVIC OPTIONAL LINK PIPE TITANIUM FOR KAWASAKI NINJA ZX-10R / ZX-10RR 2016-2020 PART # L-K10SO7T
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC OPTIONAL LINK PIPE TITANIUM FOR KAWASAKI NINJA ZX-10R / ZX-10RR 2016-2020 PART # L-K10SO7T
from
Save
-20%
€437.60
€521.75
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: L-K10SO7T
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 374)
- ISBN: (Old Price)400
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Optional Link Pipe Titanium |
| Compatibility | Kawasaki Ninja ZX-10R / ZX-10RR |
| Part Number | L-K10SO7T |
| Power | +9.8 kW at 6700 rpm |
| Weight | -4.2 kg |
| Torque | +17.6 Nm at 6700 rpm |
| Material | Lightweight titanium |
| Compatibility | Designed for use with Slip-On Line (Carbon) and Slip-On Line (Titanium) exhausts |
| Performance Enhancement | Increases power and torque, improves linear curve across entire rev range, weight savings |
| Sound Enhancement | Louder sound on Slip-On Line (Carbon), unique sound on Slip-On Line (Titanium) |
| ECU Remapping | Required when fitting the link pipe to the Slip-On Line exhaust |
| Fitment |
Kawasaki ZX-10R: 2016-2020 Kawasaki ZX-10RR: 2017-2020 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Kawasaki Ninja ZX-10R 2016 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.