AKRAPOVIC OPTIONAL HEADER (SS) EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # E-K9R2
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC OPTIONAL HEADER (SS) EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # E-K9R2
from
Save
-20%
€886.70
€1,083.13
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: E-K9R2
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 873)
- ISBN: (Old Price)934
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Optional Header (SS) Exhaust |
| Compatibility | Kawasaki Z900 |
| Part Number | E-K9R2 |
| Power | +6.6 kW at 10100 rpm |
| Weight | -4.8 kg |
| Torque | +5.6 Nm at 9150 rpm |
| Description | The performance of the Slip-On Line exhausts can be further enhanced with the addition of the optional stainless-steel header. When added to any Slip-On Line exhaust for the Z900, it turns the muffler into a complete racing system and increases power to even greater levels of enjoyment. The addition of the header will also improve the sound of the exhaust, giving it a crisper racing tone. |
| Fitment | Kawasaki Z900: 2017-2019 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Kawasaki Z900 2017 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.