AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # S-K9SO3-HZT
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AKRAPOVIC SLIP-ON LINE TITANIUM EXHAUST FOR KAWASAKI Z900 PART # S-K9SO3-HZT
from
Save
-20%
€812.00
€989.75
- Stock: In Stock
- Brand: Akrapovic Exhaust Systems
- Model: S-K9SO3-HZT
- Weight: 15.00kg
- SKU: (EURO- 790)
- ISBN: (Old Price)877
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
Create unlimited custom product blocks and display them in accordions or tabs or open blocks. Each block can be assigned to all products at once or specific products according to advanced criteria.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product Name | Akrapovic Slip-On Line Titanium Exhaust |
| Compatibility | Kawasaki Z900 |
| Part Number | S-K9SO3-HZT |
| Power | +2.3 kW at 9750 rpm |
| Weight | -2.8 kg |
| Torque | +1.7 Nm at 8100 rpm |
| Description | The Slip-On Line represents the first step in exhaust tuning and gives a performance increase to the Z900. It has a smaller, shorter, conical design aimed at improving the bike’s appearance. Manufactured from high-grade lightweight titanium, offering significant weight savings over the stock muffler. Finished with a hand-built carbon-fibre endcap to enhance looks and desirability. Delivers an enriched sound for enhanced enjoyment. Meeting EC/ECE type approval with simple plug-and-play installation, no remapping needed, making it an easy upgrade designed to improve the bike’s performance. |
| Fitment | Kawasaki Z900: 2017-2019 |
| Shipping Info | |
| Order Type : | Order From Cross Border |
| Dispatch Time : | 4-6 Weeks* |
| Product Attribute | |
| Select Your Motorcycle | Kawasaki Z900 2017 |
Builder in Product TAB
NEW! Since Journal 3.2, the much improved T.A.B (Tabs Accordion Blocks) system supports the page builder inside the tab content. Unlimited Blocks, Tabs or Accordions with any HTML content or the builder interface (supporting custom rows/columns/modules) can be assigned to any individual product or to certain groups of products, like entire categories, brands, products with specific options, attributes, price range, etc.
You can indicate any criteria via the advanced product assignment mechanism and only those products matching your criteria will display the modules.
Also, any module can be selectively activated per device (desktop/tablet/phone), customer login status and other criteria. Imagine the possibilities.